Wystawa edukacyjna
Federacja Zielonych GAJA stworzyła wystawę dotyczącą rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Znalazły się w niej informacje o gospodarowaniu zasobami rybnymi, problemie nielegalnych praktyk rybackich, połowach dorsza oraz o bioróżnorodności i stanie Bałtyku.
Wystawa odwiedzi 23 miejscowości na polskim wybrzeżu, docierając do społeczności lokalnych w urzędach miast i gmin, urzędach pocztowych i muzeach. Podczas wakacji wystawa odbędzie tygodniową podróż po najpopularniejszych miejscowościach od Międzyzdrojów po Mrzeżyno, dzięki czemu dotrze do znacznej liczby turystów wypoczywających nad morzem. W tym okresie, wystawie będzie towarzyszył zespól wolontariuszy, rozdających ulotki i gadżety związane z jej tematyką.
Poprzez edukację Federacja Zielonych GAJA przedstawia mało znane zagadnienia związane z rybołówstwem w Polsce, zachęca też do budowania społecznego sprzeciwu wobec połowów niezgodnych z prawem oraz „szarej strefy” funkcjonującej w gospodarce rybnej.
Do tej pory wystawa odwiedziła następujące miejscowości: Szczecin, Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Kołobrzeg, Koszalin, Darłowo, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Pogorzelica, Mrzeżyno, Ustka, Słupsk, Łeba, Władysławowo, Hel oraz Sopot.
Planowane terminy wystawy:
Gdynia - od 6.10 do 16.10
Gdańsk - od 17.10 do 31.10
Wypożyczenie wystawy
Istnieje możliwość darmowego wypożyczenia wystawy przez szkoły, biblioteki, ośrodki kultury, instytucje państwowe, organizacje pozarządowe i inne od listopada 2008. W celu uzyskania większej ilości informacji oraz dokonania terminu rezerwacji wystawy prosimy o kontakt pod numerem telefonu:
091 489 42 433
lub mejlowo:
fzbiuro@gajanet.pl
Akcja wakacyjna
Podczas wakacji (14-20.07) nasza wystawa odwiedziła 7 popularnych wśród turystów, nadmorskich miejscowości – Międzyzdroje, Dziwnówek, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Pogorzelicę oraz Mrzeżyno. W ten sposób dotarliśmy do osób wypoczywających nad morzem a pochodzących z głębi kraju.
Celem podjętej akcji było zainteresowanie turystów tematyką rybacką, pogłębienie ich wiedzy o Bałtyku, a także podniesienie świadomości ekologicznej. Rybołówstwo to niezwykłe i ciężkie zajęcie. Niestety na całym świecie przeżywa kryzys w wyniku znacznego przełowienia zasobów rybnych, a to z powodu niezrównoważonych oraz często nielegalnych połowów (IUU). Pociąga to za sobą wiele konfliktów i sporów. Ta sytuacja odnosi się również do Bałtyku. Warto by ludzie zdawali sobie sprawę z bałtyckich problemów. W Europie podejmowane są coraz częstsze i coraz konkretniejsze działania mające na celu wyjście z trudnej sytuacji, jednak bez świadomości i udziału społeczeństw zadanie to będzie niemożliwe do wykonania.
Obsługa wystawy rozdała ponad 4 tys. ulotek oraz wiele toreb promujących bałtycką i rybacką tematykę. Dużą popularnością cieszyła się możliwość pokolorowania swojego własnego dorsza, co czynili chętnie zarówno mali jak i duzi:)
Obecnie wystawa ruszyła w dalszą drogę, by aż do końca października pojawiać się co półtora tygodnia w kolejnych miejscowościach, ważnych pod kątem polskiego rybołówstwa.