Puszcza Białowieska
Adresaci i cel działań
Projekt adresowany jest do urzędników Ministerstwa Środowiska oraz Lasów Państwowych, służb ochrony przyrody oraz wszystkich obywateli. Chcemy poddać analizie społecznie i prawnie kontrowersyjne decyzje urzędników Lasów Państwowych, prowadzących intensywną gospodarkę leśną na terenie Białowieży.
Nasze działania
Podstawowe działania w ramach projektu obejmują pozyskiwanie i przetwarzanie informacji od instytucji zarządzających Puszczą Białowieską. Informacje pozyskiwane były na podstawie prawa obywateli do dostępu do informacji publicznej. Zajmowaliśmy się również ponad stuletnimi dębami, które bezprawnie zostały wycięte w rezerwacie przyrody przy granicy z Białorusią przez Nadleśnictwo Bialowieża.
Raport
Znajdziesz tu informacje o rzeczywistym pozyskiwaniu drewna z rezerwatów przyrody w Puszczy Białowieskiej przez nadleśnictwa, opisy konkretnych konkretnych decyzji o wycinaniu drzew w Puszczy wraz z opisem okoliczności, informacje realizacji przez instytucje zarządzające Puszczą Białowieską prawa obywateli do dostępu do informacji oraz wiele innych ważnych wiadomości.
Historia dębów z granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna przyznała, że wycięcie 4 dębów miało miejsce w rezultacie oczyszczania pasa granicznego na mocy ustawy o ochronie granicy państwowej z 12. października 1990 r., oraz umowy między Strażą Graniczną a Nadleśnictwem Białowieża, z 28. lutego 2003 r. Jednocześnie zaznacza, że wycięcie pozostałych 3 dębów nie mogło mieć związku z oczyszczaniem pasa granicznego, oraz że obowiązek uzyskania niezbędnych pozwoleń ciążył na Nadleśnictwie Białowieża.
Sprawa dębów w sądzie
W obliczu ewidentnego złamania prawa, nie mogąc dojść sprawiedliwości w Prokuraturze, Federacja Zielonych GAJA podjęła decyzję o założeniu procesu cywilnego Skarbowi Państwa, w imieniu którego działało Nadleśnictwo Białowieża dokonując wyrębu ponad 100 letnich drzew w rezerwacie przyrody.
Jak możesz pomóc
Prowadzenie procesu o Puszczę Białowieską z Rządem Polskim (Skarb Państwa) będzie wiązało się z kosztami - głównie wynagrodzeniem prawników. Przelej na nasze konto dowolną kwotę z dopiskiem "Puszcza Białowieska". Pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów procesu.
Co chcemy osiągnąć
Jesteśmy przekonani, że nasza nieugięta postawa oraz najmocniejsze działa wytoczone w walce o zachowanie Puszczy Białowieskiej (proces sądowy ze Skarbem Państwa) doprowadzą do tego, że nie będzie dochodziło do samowolnych wycinek drzew przez Nadleśnictwa w Puszczy Białowieskiej.
Uzupełniające śledztwo Prokuratury Okręgowej
Trwa uzupełniające śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku dotyczące wycięcia 7 ponad stu letnich drzew w pobliżu granicy z Białorusią w 2003 r. Prokurator Okręgowy dopatrzył się braków w śledztwie, które prowadziła i umorzyła Prokuratura Rejonowa w Hajnówce. Jeżeli zebrane dowody będą świadczyły o złamaniu prawa umorzone postępowanie prokuratorskie zostanie podjęte na nowo!
Wyrok Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z 24 sierpnia 2005
Zwyciężylismy w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o bezprawne wycięcie w Puszczy Białowieskiej ponad 100 letnich dębów. To ważny krok w drodze do zachowania Puszczy.