Promocja zrównoważonego rybołówstwa
Federacja Zielonych GAJA promuje idee zrównoważonego rybołówstwa na Morzu Bałtyckim. Federacja opowiada się też za działaniami zmierzającymi do uzdrowienia sytuacji w europejskim rybołówstwie. Popieramy zrównoważone praktyki połowowe, wprowadzenie racjonalnych rozwiązań w systemie certyfikacji i dystrybucji produktów rybnych oraz skuteczne kontrole z zakresu rybołówstwa. Popieramy także postawy uczciwych rybaków, pokrzywdzonych zwłaszcza w wyniku nielegalnej działalności części swojego środowiska i nieudolności administracji rybackiej w skutecznym rozwiązaniu wielu problemów bałtyckiego rybołówstwa.
W celu poprawy stanu rybołówstwa na Bałtyku przy jednoczesnej ochronie bałtyckiej różnorodności gatunkowej należy:
- przeciwdziałać połowom nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym (IUU)
- zdecydowanie uszczelnić system kontroli połowów i egzekwowania prawa
- zlikwidować „szarą strefę”
- ograniczyć nieodpowiedzialne połowy „paszowe”
- racjonalnie gospodarować zasobami rybnymi
- ulepszyć polskie oraz unijne ustawodawstwo w zakresie rybołówstwa
- wspierać uczciwych rybaków poprzez dobrze funkcjonujące programy pomocowe
- dostosować bałtyckie floty rybackie do wielkości istniejących zasobów rybnych
- zapobiegać postępującej degradacji Morza Bałtyckiego
Konsumencie! Co Ty możesz zrobić by walczyć z "szarą strefą"?
Przede wszystkim dowiedz się więcej o rybołówstwie. Wiele rybackich zagadnień jest zawiłych i skomplikowanych, jednak świadomość istnienia pewnych podstawowych problemów pomoże Ci w przyszłości. Obecnie nie chodzi o całkowite wyrzucenie ryb z jadłospisu. Trudno też namówić konsumentów by dokonywali skrupulatnych pomiarów ryb w punktach sprzedaży. Warto jednak wyczulić się na pod kątem podejrzanie małych rozmiarów niektórych ryb, lub sprzedaż świeżych ryb w obowiązujących okresach ochronnych. Przede wszystkim chodzi jednak o to by dzięki zdecydowanej postawie społeczeństwa wywrzeć presję na osobach decyzyjnych - by walka z nielegalnym procederem była skuteczna, by produkty rybne posiadały certyfikaty potwierdzające w 100% legalne pochodzenie, by mieć pewność, że połowy są wykonywane w zgodzie z prawem, a ryba na naszym talerzu złowiona przez uczciwego rybaka. Zrównoważone połowy maja przynosić zyski ludziom, przy jednoczesnej ochronie środowiska i istniejących zasobów ryb. Istotne jest również by z dobrodziejstw natury mogły korzystać kolejne pokolenia.
Zapamiętaj:
Wiele zasobów ryb na świecie, w tym także w Morzu Bałtyckim, podlega zbyt silnej presji połowowej człowieka. Bardzo często gospodarka rybna jest nie tylko nieodpowiedzialna, ale też niezgodna z prawem. Połowy kłusownicze na Bałtyku oraz mechanizmy „szarej strefy” rosną w siłę. Nie bądź obojętny wobec nielegalnych praktyk rybackich!
Poprzez zdecydowaną i bezkompromisową postawę wobec połowów nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych (IUU), Ty również możesz wpływać na stan populacji ryb oraz na ograniczenie nieuczciwych działań w rybołówstwie!
Warto pamiętać o wymiarze ochronnym dorsza bałtyckiego: 38 cm (filet z dorsza mniejszy niż 30 cm oznacza, że złowiona ryba była niewymiarowa)
oraz o wymiarach ochronnych innych najważniejszych ryb w Bałtyku:
łosoś - 60 cm
troć - 50 cm
stornia - 21 cm
turbot - 30 cm
węgorz - 35 cm
(pomiaru ryby dokonuje się od czubka pyska do końca ogona)
!NIE KUPUJ NIEWYMIAROWYCH RYB!
!NIE KUPUJ RYB Z NIEPEWNYCH I NIELEGALNYCH ŹRÓDEŁ!
W ten sposób walczysz z bałtyckim kłusownictwem i wspierasz działania uczciwych rybaków!