Nasze działania
Projekt polega na wpuszczaniu do dopływów największych rzek Pomorza Zachodniego: Parsęty, Odry, Regi i Wieprzy narybku łososia. (Zdjęcie: Sławomir Połomski ichtiolog PZW wpuszcza do rzeki narybek łososia).
Do transportu narybku używamy specjalistycznego samochodu z pojemnikami i aparaturą natleniającą. Dzięki temu po nawet kilkunastogodzinnym transporcie nie stwierdzaliśmy martwych ryb.
Każdorazowo miejsca wsiedlania narybku wybrane są przez opiekuna merytorycznego projektu prof. J. Domagałę z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz ichtiologa Polskiego Związku Wędkarskiego Koszalin.
Po upływie 6 miesięcy od zarybienia, w celu określenia przeżycia narybku w rzekach dokonuje się odłowów.
Połowów dokonywano w typowy sposób, w wybranych punktach poczynając od punktu wsiedlenia w górę i w dół rzeki kończąc na punkcie, w którym nie znajdowano łososi.
Odłowy kontrolne mają na celu:
- określenie procentowego stopnia przeżycia narybku,
- określenie rozprzestrzenienia w rzekach,
- zbadanie ogólnej kondycji ryb,
- zbadanie przyrostu ryb.
Bardzo istotnym elementem projektu jest to, że nie zajmujemy się tylko i wyłącznie wpuszczaniem narybku do rzeki.
Prowadzimy również stały monitoring oraz współpracujemy z młodzieżą szkolną przy oczyszczaniu istniejących i tworzeniu nowych tarlisk dla łososi, co w efekcie ułatwi tarło a tym samym zwiększy populację łososia.
Współpracujemy ze Społeczną Strażą Wędkarską. Co roku w ramach wyznaczonych limitów finansujemy paliwo, zakupiliśmy specjalistyczne ubiory, obuwie oraz inny niezbędny drobny sprzęt.
Koordynator projektu: Jakub Szumin
jakubs@gajanet.pl