Monitoring funkcjonowania ferm wielkoprzemysłowych w Polsce
Regulacje prawne w zakresie jakości zapachowej powietrza
W Polsce wciąż brak ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej (tzw. „ustawa odorowa”). O pilności ustanowienia prawa ograniczającego uciążliwość zapachową powietrza świadczy fakt, iż ok. połowy wszystkich skarg dotyczących zanieczyszczenia powietrza to na uciążliwość zapachową, związaną głównie z obiektami produkcji zwierzęcej (przemysłowe fermy trzody chlewnej, drobiu, zwierząt futerkowych, ubojnie).
Problemy związane z funkcjonowaniem ferm wielkoprzemysłowych w Polsce
Intensywny chów zwierząt pociąga za sobą szereg poważnych zagrożeń, nie tylko dla bezpośredniego sąsiedztwa ferm ale i całej zlewni Morza Bałtyckiego.
Publikacje i materiały informacyjne
Przydatne materiały i publikacje.
Najczęściej zadawane pytania
Najczęściej zadawane pytania związane z fermami wielkoprzemysłowymi.
Sponsorzy
Sponsorzy
Terminy realizacji
Projekt składa się z dwóch komponentów...
Ciekawe strony
Ciekawe strony, przydatne linki.
Fermy wielkoprzemysłowe a pozwolenia zintegrowane (IPPC)
Dyrektywa 96/61/WE w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania (kontroli) zanieczyszczeń, zwana popularnie Dyrektywą IPPC (ang. Integrated Pollution Prevention and Control) jest jednym z najważniejszych aktów prawnych Unii Europejskiej w dziedzinie ochrony środowiska.
Fermy wielkoprzemysłowe w Polsce jako Hot Spot’y HELCOM’u
Hot Spot’y, to instalacje, grupy instalacji, bądź obszary lądowe i morskie, będące szczególnie uciążliwym źródłem zanieczyszczeń dla środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego.
Sposoby przeciwdziałania negatywnym skutkom chowu przemysłowego
Ze względu na skalę i intensyfikację produkcji, jak również wielkość obsady na fermach wielkotowarowych, oczywistym jest bardzo znaczny wpływ tych instalacji na środowisko naturalne i społeczności lokalne...
DOKUMENT REFERENCYJNY O NAJLEPSZYCH DOSTĘPNYCH TECHNIKACH DLA INTENSYWNEGO CHOWU DROBIU I ŚWIŃ
Dokument Referencyjny o Najlepszych Dostępnych Technikach dla Intensywnego Cho-wu Drobiu i Świń (BREF), to zbiór na bieżąco weryfikowanych i uaktualnianych praktyk prowa-dzenia działalności przez instalacje zobligowane do uzyskania pozwolenia zintegrowanego, umożliwiających zintegrowane zapobieganie i kontrolę emitowanych zanieczyszczeń i branych pod uwagę przy określaniu warunków pozwoleń zintegrowanych przez organy je wydające. Dokumenty referencyjne BREF stanowią również podstawę ...
Bałtycki Plan Działań HELCOM
Zaproponowany przez Komisję Helsińską Bałtycki Plan Działań HELCOM (ang. HELCOM Baltic Sea Action Plan, BSAP) został przyjęty przez wszystkie dziewięć krajów bałtyckich (8 państw członkowskich i Rosję) i Wspólnotę Europejską na Spotkaniu Ministrów w listopadzie 2007 w Krakowie.