Komunikaty prasowe
Polskie organizacje pozarządowe wobec propozycji kwot połowowych dorsza bałtyckiego w 2009 r.
Szczecin, Warszawa, Wrocław 28.05.2008
Organizacje działające na rzecz ochrony środowiska w Polsce ostrzegają, że drastyczne i nieodpowiedzialne podniesienie limitów połowowych może zaprzepaścić szansę na odbudowę mocno przełowionego stada dorsza na Bałtyku wschodnim.
Dobre informacje dotyczące powiększenia biomasy tarłowej wschodniego stada dorsza nie oznaczają, że niebezpieczeństwo załamania się całej jego populacji w Bałtyku zostało zażegnane. Wiele problemów bałtyckiego rybołówstwa pozostało wciąż nierozwiązanych. Decyzje polityczne, zezwalające na znaczne zwiększenie połowów w stosunku do zagrożonej populacji dorsza bałtyckiego, byłyby wysoce nieodpowiedzialne.
Dnia 23 maja Międzynarodowa Rada Badań Morza (ICES) opublikowała raport zawierający opinię na temat stanu populacji ryb bałtyckich oraz zalecenia odnoszące się do zarządzania bałtyckim rybołówstwem w roku 2009. Z raportu dowiadujemy się, że kilka roczników dorsza osiągnęło znaczną zdolność rozrodczą, pomimo wysokiej presji połowowej na Morzu Bałtyckim. ICES informuje o wcześniejszej niż zakładano, stopniowej odbudowie wschodniego stada dorsza, która ma miejsce mimo problemów takich jak przełowienie, eutrofizacja, zmiany klimatu czy połowy niezgodne z prawem (IUU). Jednakże naukowcy informują, że wielkość całego wschodniego stada dorsza wciąż znajduje się na najniższym poziomie wśród wielu ostatnich lat.
Przed państwami członkowskimi Unii Europejskiej stoi zatem wielka szansa na odbudowę populacji dorsza w Bałtyku. Od rozwagi i kompetencji poszczególnych ministrów UE odpowiedzialnych za rybołówstwo zależy obecnie czy szansa ta zostanie właściwie wykorzystana. W celu ochrony bałtyckiego ekosystemu oraz bałtyckiego rybołówstwa, politycy muszą zapewnić odbudowę obu stad dorsza w Bałtyku do zrównoważonego poziomu. Oznacza to konieczność stosowania zaleceń ICES. Jednak zgoda ICES na zwiększenie połowów dorsza w 2009 - przy założeniu całkowitej eliminacji zjawiska połowów nielegalnych - nie może być interpretowana jako zezwolenie na nieracjonalne i niczym nieograniczone podwyższanie kwot połowowych.
Federacja Zielonych GAJA, WWF Polska, Greenpeace Polska i EKO-UNIA są przekonane, że wzrost biomasy tarłowej dorsza nie jest skutkiem efektywnego zarządzania rybołówstwem i skutecznych decyzji podjętych przez poszczególnych ministrów Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie – stan zasobów dorsza poprawił się pomimo słabego systemu zarządzania ustanawiającego zbyt wysokie kwoty połowowe oraz nierozwiązanego problemu połowów nielegalnych zwłaszcza wśród polskich i skandynawskich rybaków. To co wpłynęło na poprawę stanu wschodniobałtyckiego stada dorsza, to nieznacznie polepszone warunki środowiskowe, stwarzające dla niego korzystniejsze warunki do rozrodu.
Dlatego też, oczekujemy od polityków i decydentów odpowiedzialnych za zrównoważone zarządzanie rybołówstwem europejskim, by nie podnosili kwot połowowych w sposób nieodpowiedzialny, lecz pozytywnie wpływali na rozwój i stabilizację zasobów dorsza bałtyckiego.
W końcu zaistniała szansa dla bałtyckiego rybołówstwa, by stało się zrównoważone. Fakt ten wpłynąłby pozytywnie na stan ekosystemu Bałtyku i całego sektora bałtyckiego rybołówstwa. To co wydarzyło się w Kanadzie 15 lat temu, gdzie populacja dorsza uległa całkowitemu zniszczeniu i wciąż nie została odbudowana, nie może powtórzyć się na Morzu Bałtyckim.
Dodatkowe informacje:
- Kwota połowowa dla wschodniego stada dorsza na rok 2008 wynosi obecnie 42 500 ton (UE + Rosja). Zgodnie z unijnym planem zarządzania rybołówstwem, kwota połowowa może być podwyższana wyłącznie o 15 %, zatem w 2009 roku nie może wynosić więcej niż zalecane 48 600 ton.
- ICES zalecając połowy dorsza na wschodnim Bałtyku w wysokości 48 600 ton (UE + Rosja) zakłada, że połowy nielegalne, nieuregulowane i nieraportowane (IUU) zostaną całkowicie wyeliminowane.
- Według badań ICES kwoty połowowe dorsza na Bałtyku wschodnim są obecnie przekraczane wskutek nielegalnych praktyk rybackich o 30-40 %.
- ICES zaleca zmniejszenie połowów dorsza na Bałtyku zachodnim o 28%.
Sygnatariusze:
Federacja Zielonych GAJA, Greenpeace Polska, WWF Polska, EKO-UNIA,
Kontakt:
Federacja Zielonych GAJA, tel: 091 489 42 33, mail: fzbiuro@gajanet.pl, www.gajanet.pl
WWF Polska, tel: 022 849 84 69, mail: kontakt@wwf.pl, www.wwf.pl
Greepeace Polska, tel: 022 851 26 42, www.greenpeace.pl
EKO-UNIA, tel: 071 344 22 64, mail: info-ekounia@eko.org.pl, www.eko-unia.org.pl
Komunikat z dnia 6 października 2008
Szczecin, 6 października 2008 r.
Polskie rybołówstwo na dnie!
Federacja Zielonych „GAJA” zaprasza na konferencję prasową poświęconą zrównoważonemu rybołówstwu na Morzu Bałtyckim
Komisja Europejska zakazała polskim rybakom ukierunkowanych połowów dorsza na Bałtyku wschodnim do końca bieżącego roku, w związku z wykorzystaniem tegorocznej narodowej kwoty połowowej. Komitet Protestacyjny polskich rybaków zdecydowanie sprzeciwił się tej decyzji.
Federacja Zielonych GAJA uważa, że Polska gospodarka rybna znalazła się w poważnym kryzysie, głównie w skutek nielegalnych praktyk rybackich, występujących na Bałtyku na znaczna skalę. Dlatego też naszym celem jest budowanie społecznego sprzeciwu wobec nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom (IUU) na Morzu Bałtyckim oraz wobec istnienia nielegalnego rynku rybnego w Polsce. Stworzyliśmy wystawę edukacyjną związaną z rybołówstwem i połowami dorsza na Morzu Bałtyckim. Wystawa podróżuje po polskim wybrzeżu już od kwietnia 2008, dzięki czemu dotarła do społeczności lokalnych już w 19 nadmorskich miejscowościach. Tym razem wystawa odwiedzi Gdynię.
Zapraszamy na spotkanie, rybny poczęstunek i bezpośrednie zapoznanie się z treścią naszej wystawy dnia 8 października (środa) o godzinie 12:30 w Gdyni, w restauracji „Kapitan Cook” przy al. Jana Pawła II 2.
Prezes Stowarzyszenia Jakub Szumin
Wystawa prezentowana jest dzięki pieniądzom Unii Europejskiej uzyskanym za pośrednictwem Fundacji Fundusz Współpracy.
Wszelkich informacji na powyższe tematy udziela:
Radosław Brzeziński, Federacja Zielonych GAJA,
Koordynator Projektu „Sekretariat Rybacki”,
tel.: 091 489 42 33,
www.gajanet.pl/-Sekretariat-Rybacki-
Komunikat z dnia 19 maja 2008
Szczecin, 19 maja 2008
WYSTAWA NA POMOC RYBOŁÓWSTWU
Od początku roku 2008 stowarzyszenie Federacja Zielonych GAJA zajmuje się monitorowaniem polskich instytucji zobowiązanych do egzekwowania prawa związanego z ograniczeniem połowów wybranych gatunków ryb na Morzu Bałtyckim. Badamy na ile systemy kontroli są skuteczne oraz jak funkcjonuje obowiązujące prawo. Podejmujemy szereg inicjatyw edukacyjnych: wystawy, promocja medialna oraz happeningi, które pomagają zrozumieć obywatelom skąd biorą się restrykcje w połowach wybranych gatunków ryb oraz w jaki sposób każdy z nas może wpływać na ograniczenie kłusownictwa na Bałtyku.
Działania związane ze zrównoważonym rybołówstwem realizujemy w ramach Projektu Monitoring systemu kontroli połowów dorsza, łososia i pozostałych gatunków ważnych społecznie i ekologicznie na Bałtyku. Wzmocnienie wdrażania prawodawstwa UE i poprawa świadomości społecznej o stanie zasobów Morza Bałtyckiego. FZ GAJA współpracujące też z innymi organizacjami pozarządowymi z krajów nadbałtyckich.
W kwietniu, ruszyła wystawa poświęcona połowom na Morzu Bałtyckim. Jej głównym celem będzie ukazanie negatywnego wpływu połowów nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych (IUU) na stan zasobów rybackich Bałtyku oraz gospodarki rybnej. W wystawie znajdą się również podstawowe informacje o ekosystemie Morza Bałtyckiego oraz o zarządzaniu europejskim rybołówstwem.
W dniach 14 - 20 lipca wystawa odwiedzi nadmorskie miejscowości, popularne wśród turystów. Wystawie będzie towarzyszył zespół wolontariuszy rozdających ulotki dotyczące połowów zrównoważonych. Celem akcji będzie poszerzenie świadomości ekologicznej oraz pogłębienie wiedzy na temat rybołówstwa morskiego wśród obywateli RP.
Prezes Stowarzyszenia Jakub Szumin
Realizacja Projektu oraz prezentacja wystawy możliwe są dzięki pieniądzom Unii Europejskiej uzyskanym za pośrednictwem Fundacji Fundusz Współpracy.
Wszelkich informacji na powyższe tematy udziela:
Radosław Brzeziński, Federacja Zielonych GAJA,
Koordynator Projektu „Sekretariat Rybacki”,
tel.: 091 489 42 33,
www.gajanet.pl/-Sekretariat-Rybacki-
Komunikat z dnia 23 stycznia 2008
Szczecin, 23 stycznia 2008
BĘDZIEMY ŚLEDZIĆ DORSZA
Przez najbliższy rok stowarzyszenie Federacja Zielonych GAJA będzie zajmowało się monitorowaniem polskich instytucji zobowiązanych do egzekwowania prawa związanego z ograniczeniem połowów wybranych gatunków ryb na Morzu Bałtyckim. Zbadamy na ile systemy kontroli są skuteczne oraz jak funkcjonuje obowiązujące prawo. Podejmiemy szereg inicjatyw edukacyjnych: wystawy, promocja medialna oraz happeningi, które pomogą zrozumieć obywatelom skąd biorą się restrykcje w połowach wybranych gatunków ryb oraz w jaki sposób każdy z nas może wpływać na ograniczenie kłusownictwa na Bałtyku.
Działania związane ze zrównoważonym rybołówstwem realizujemy w ramach Projektu Monitoring systemu kontroli połowów dorsza, łososia i pozostałych gatunków ważnych społecznie i ekologicznie na Bałtyku. Sekretariatu Rybackiego, mającego siedzibę w biurze FZ GAJA i współpracującego z innymi organizacjami pozarządowymi z krajów nadbałtyckich.
Już od wiosny w wielu miejscowościach zachodniopomorskiego pojawi się nasza wystawa poświęcona połowom dorsza bałtyckiego. Jej celem będzie ukazanie negatywnego wpływu połowów nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych (IUU) na stan zasobów rybackich Bałtyku oraz gospodarki rybnej. W wystawie znajdą się również podstawowe informacje o ekosystemie Morza Bałtyckiego i o zarządzaniu europejskim rybołówstwem.
Obok tematyki Morza Bałtyckiego będziemy zajmowali się obszarem wód śródlądowych, których jakość oraz drożność dla ryb wędrownych wciąż pozostawia wiele do życzenia. Będziemy lobbowali na rzecz budowy przepławek i rozbiórek bezużytecznych budowli piętrzących wodę, a także promowali walkę z kłusownictwem poprzez wspieranie Społecznych Straży Rybackich.
Prezes Stowarzyszenia Jakub Szumin
Realizacja Projektu oraz prezentacja wystawy możliwe są dzięki pieniądzom Unii Europejskiej uzyskanym za pośrednictwem Fundacji Fundusz Współpracy.
Wszelkich informacji na powyższe tematy udziela:
Radosław Brzeziński, Federacja Zielonych GAJA,
Koordynator Projektu „Sekretariat Rybacki”,
tel.: 091 489 42 33,
www.gajanet.pl/-Sekretariat-Rybacki-