Doświadczenia
Doświadczenia i efekty z siedmiu ostatnich lat realizacji projektu jednoznacznie wskazują, że stosowana przez nas metoda zarybiania jest bardzo skuteczna. Dotychczas stosowana w kraju metoda "przemysłowa" polega na zarybianiu wiosną ujść rzek narybkiem podhodowanym 1+ pochodzącymi z hodowli. Metoda ta jest efektywna, ale droga, a wypuszczane ryby nie są tak dobrze przystosowane do środowiska, jak dzikie. Narybek ten, przyzwyczajony do karmienia, ma znaczne problemy ze zdobywaniem pokarmu. Nie ma też wyrobionych naturalnych zachowań ucieczki przed drapieżnikami, tym samym staje się dla nich łatwym łupem, a więc jego przeżywalność znacznie maleje. Równolegle, choć w znacznie mniejszej skali, stosuje się zarybianie narybkiem o różnym stopniu podchowu.
Stosowana przez nas metoda polegająca na zarybianiu górnych odcinków rzek narybkiem letnim podchowanym 0+ jest bardziej efektywna - uzyskuje się przeżycie łososi do stadium narybku jesiennego na poziomie ok. 30%, a przeżywalność do stadium smolta ponad 10-11 %. Najważniejsze jest jednak to, że wpuszczony o tej porze roku narybek w odpowiednim stadium rozwoju dorasta w warunkach naturalnych - powstaje więc ryba bardzo zbliżona do ryb dzikich. Wrzucona do potoku o szerokości jednego metra, bogatego w pokarm i pozbawionego większych drapieżników, powoli może spływać na głębsze wody, aż do morza. W tym czasie zapamiętuje smak i zapach swojej rzeki. Dzięki temu za 3 lata wróci w to samo miejsce na tarło.
Utrzymując wysoki poziom zarybiania, który uzupełniany będzie każdego roku narybkiem pochodzącym z naturalnego tarła w rzece, mamy szansę doprowadzić do odrodzenia populacji łososia w rzekach Pomorza Zachodniego.
I Ty możesz pomóc przywrócić dzikiego łososia do rzek Pomorza Zachodniego:
Zainteresowanych wspieraniem restytucji łososia w naszych regionalnych rzekach zachęcamy do wpłat:
Bank Ochrony Środowiska S.A. O/Szczecin
Nr rachunku 15401085-108070-27006-00
z dopiskiem "Restytucja łososia atlantyckiego"