Coastal Angling Tourism – a development Chance for South Baltic Region (CATCH)
Dnia 1.08.2016 Federacja Zielonych GAJA rozpoczęła realizację działań w ramach projektu pn. Coastal Angling Tourism – a development Chance for South Baltic Region (CATCH). Projekt realizowany będzie w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk, przy współpracy z organizacjami partnerskimi z Niemiec, Litwy oraz Danii.
Celem projektu będzie promocja zrównoważonego wędkarstwa i przybrzeżnej turystyki wędkarskiej, wpływającej na wzrost ekonomiczny regionów nadmorskich. Jednocześnie projekt ma na celu wzrost świadomości ekologicznej wędkarzy oraz osób prowadzących lokalną działalność turystyczną, skierowaną dla wędkarzy przybywający nad morze zarówno z okolicy jak i z głębi kraju (hotele, pensjonaty, agroturystyka, wycieczki, wyprawy wędkarskie), a także osób związanych z branżą wędkarską (wynajem łodzi, sprzedaż produktów i akcesoriów wędkarskich).
W ramach działań przewidziano warsztaty i spotkania dla wędkarzy oraz przedstawicieli branży wędkarskiej. W wyniku realizacji projektu wydane zostaną publikacje tematyczne oraz artykuły edukacyjne. Projekt zakłada utworzenie modelowego systemu certyfikowania podmiotów oferujących szeroki wachlarz zintegrowanych rozwiązań z zakresu zrównoważonej turystyki wędkarskiej na wybrzeżu południowego Bałtyku.
Podmiotem wiodącym w projekcie jest Uniwersytet w Rostoku /Niemcy.
Pozostali partnerzy projektu:
Unia Ochrony Wybrzeża - EUCC / Niemcy
Centrum Kultury i Turystki „Agila” / Litwa
Uniwersytet w Kłajpedzie / Litwa
Gmina Vordingborg / Dania
Federacja Zielonych GAJA / Polska
Program Interreg Południowy Bałtyk jest europejskim instrumentem finansowania , który ma na celu wzmocnić potencjał niebieskiego i zielonego wzrostu w ramach współpracy transgranicznej między podmiotami lokalnymi i regionalnymi. Niebieski wzrost odnosi się do potencjału gospodarczego Morza Bałtyckiego i regionów przybrzeżnych oraz rozwoju w harmonii ze środowiskiem morskim. Zielony wzrost to termin opisujący ścieżkę wzrostu gospodarczego, która wykorzystuje zasoby naturalne w sposób zrównoważony.